Zajęcia logopedyczne 3 latki

PROWADZĄCA - ALEKSANDRA NIEDŹWIECKA

Logopedyczne zajęcia grupowe dla 3 latków, są traktowane jako profilaktyka, czyli działania mające zapobieganiu powstawaniu wad wymowy, a dla dzieci, które już mają zaburzenia artykulacji (w tej grupie wiekowej najczęściej spotkane są brak pionizacji języka, obniżone napięcie mięśni twarzy, zaburzenia w obrębie funkcji orofacjalnych, sygmatyzmy tzn. seplenienie) wstępem do indywidualnej terapii logopedycznej. Trudno jest dostosować zajęcia grupowe pod każde zaburzenie językowe dlatego wybiera się półśrodki, dla każdego coś wspomagającego czyli zajęcia logorytymiczne, usprawniające aparat mowy i funkcje oddechowe, czy rozwijające percepcję słuchową.

Zajęcia grupowe dla 3 latków obejmują obszary: fizyczny, emocjonalny społeczny, poznawczy dziecka. Podstawą takich zajęć jest pobudzenie do aktywności fizycznej, rozwoju funkcji naśladowniczych, wprowadzeniu narzędzia pisarskiego do dziecięcych zabaw. Istotne jest także oswajanie z przeżywanymi emocjami, umiejętne ich nazwanie. 3 latki podczas całorocznej pracy zaczynają używać zwrotów grzecznościowych podczas powitania, żegnania itd. Dziecko adekwatnie do swoich norm wiekowych zaczyna przeliczać na konkretach, nazywać kolory, opowiadać z uwzględnieniem przyczyny i skutku. Każda przejawiana trudność jest rozpatrywana indywidualnie w przypadku potrzeby diagnozy sugerowane są konsultacje w Poradni Pedagogiczno–Psychologicznej.