I ANGLOJĘZYCZNY PRZEGLĄD RECYTATORSKI POETRY OUT LOUD

We wtorek 7 lutego 2012 roku w naszym przedszkolu odbył się I Międzyprzedszkolny Anglojęzyczny Przegląd Recytatorski „Poetry Out Loud”,  którego zasadniczym celem jest popularyzacja języka angielskiego wśród przedszkolaków.

Postanowiliśmy wypełnić niewykorzystaną przez inne placówki przedszkolne lukę i zorganizować przegląd anglojęzycznej poezji dziecięcej, w którym udział wymaga od dzieci i nauczycieli dużego nakładu pracy i zaangażowania. Sztuka słowa bowiem, w przeciwieństwie do muzyki, czy plastyki, rzadko bywa przedmiotem konkursów na etapie edukacji wczesnoprzedszkolnej.

Do Przeglądu zgłosiło się 30 uczestników z 17 placówek przedszkolnych z Bydgoszczy.

Jury przypadło niełatwe zadanie wszechstronnej oceny prezentacji poezji angielskiej w jej własnym języku i w wykonaniu polskiego przedszkolaka, oceniano bowiem poprawność językową, stopień trudności tekstu, sposób recytacji, także strój i rekwizyty uczestnika.

W Jury zasiedli:

 • Pani Krystyna Karpińska – nauczyciel – konsultant z Pracowni Wspierania Edukacji Elementarnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli;
 • Pani Małgorzata Śmigielska – nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Języków Obcych WESTGATE;
 • Pani Cecylia Talaczyńska – dyrektor Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi Królowej;
 • Pani Katarzyna Torzewska – pedagog specjalny, ekspert – założyciel przedszkoli w Bydgoszczy oraz w Koronowie, autorka teatralnej formy stoliczkowej,  którą prezentuje w większości bydgoskich placówek edukacyjnych szczebla przedszkolnego.

 

Nagrody w Przeglądzie ufundowali hojni Sponsorzy – bydgoskie Firmy: Educarium, Hurtownia MONIKA, Pentel oraz Redakcja „Przewodnika Katolickiego”  i Szkoła Języków Obcych Westgate Bydgoszcz. Opiekę medialną sprawowały TVP Oddział Bydgoszcz i Radio Plus.

Celowo nasze spotkanie z angielską poezją nazwaliśmy przeglądem, a nie konkursem, żeby nie wywoływać zbędnego stresu i nerwów u dzieci. To bardzo ważne, aby to wydarzenie dawało dzieciom dużo radości i spełnienia. Zadbaliśmy o to, aby każde dziecko otrzymało piękny upominek, bo i trud był ogromny. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, a wśród nich w sposób szczególny nagrodzono interpretacje wierszy przygotowanych przez:

 1. Karolinę Burak z Przedszkola Niepublicznego ”Wesołe Serduszka” za wiersz pt. “Autumn”.
 2. Natalię Goździewicz z Przedszkola Niepublicznego “Muchomorek” za wiersz pt. “A Poem Tongue Twister”.
 3. Jakuba Dober z Przedszkola Niepublicznego “Promyczek” za wiersz pt. “Moving to China.

Wyróżniono;

 • Maję Kuklę z Przedszkola nr 80 “Królestwo Maciusia” za wiersz pt. “Animals”.
 • Różę Słowińską z Przedszkola nr 48 “Pod Sosnami” za wiersz pt. At the Vegetable Stall”.
 • Bartosza Olszewskiego z Przedszkola Niepublicznego “Promyczek” za wiersz pt. “Sent To My Room”.
 • Dawida Maliszewskiego z Przedszkola nr 28 Anglojęzycznego “Mały poliglota” za wiersz pt. “My Teacher”.

 

Mamy nadzieję, że corocznie będziemy się spotykać z przedszkolakami na przeglądzie recytatorskim w naszym przedszkolu. Już dzisiaj zapraszamy na przyszły rok!!!

Katarzyna Burczyk

Nauczyciel języka angielskiego w Katolickim Niepublicznym Przedszkolu św. Jadwigi Królowej